top of page

Інструкція з безпеки у мережі Інтернет

Підключення комп'ютера до Інтернет, втім, як і підключення комп'ютера до локальної мережі, поряд зі значним розширенням можливостей отримання користувачем найрізноманітнішої інформації, тягне за собою також і певні незручності, які за певних обставин можуть перерости у великі проблеми.

Головна їх причина в тому, що, отримуючи доступ до величезної кількості ресурсів, що надаються великою кількістю комп'ютерів в Інтернеті і локальній мережі, волею-неволею доводиться відкривати доступ до ресурсів свого комп'ютера з боку інших мешканців мережі. На будь-якому комп'ютері, підключеному до Інтернету або локальної мережі:

• можуть запускатися сторонні програми (наприклад, при відображенні web-сторінок, що містять ActiveX або Java-аплети), які можуть виконувати практично безконтрольно будь-які дії, в тому числі і деструктивні;

• інші комп'ютери в Мережі можуть отримати (або спробувати отримати доступ до дисків і файлів локального комп'ютера;

• може розміщуватися інформація (наприклад, файли Cookie, використовуючи яку, можна отримати відомості про користувача, його переваги та відвідування різних мережевих ресурсів;

• можуть розміщуватися "троянські коні", тобто програми, які відсилають важливу конфіденційну інформацію (наприклад, паролі доступу в Інтернет або номери кредитних карток) з зараженого комп'ютера на певні мережеві адреси. Широко поширеним варіантом вторгнення є негласна установка різних програм для віддаленого управління комп'ютером жертви. Більш нешкідливу різновид "троянських коней" представляють звичайні програми, для яких навіть придуманий окремий термін - spyware. В більшості своїй це безкоштовні програми з вбудованою системою відображення рекламних банерів, і їх "нелегальна" діяльність полягає, в основному, збір та відправлення на сайт розробника статистики про уподобання користувача (найбільш часто відвідуваних web-вузлах, які викликали інтерес банерах тощо);

• в кінці кінців, на комп'ютер невдалого серфера може бути проведена мережева DOS-атака, що призводить до блокування комп'ютера, і, в кращому разі, до розриву з'єднання і перезавантаження системи.

Разом з запитуваною інформацією в комп'ютер користувача завантажується і велику кількість абсолютно йому не потрібною, наприклад, рекламні банери, що істотно збільшує час завантаження сторінки, особливо при використанні і без того досить повільного модемного з'єднання.

Але ще з шкільного курсу фізики добре відомо, що будь-яка дія неминуче породжує протидію. Так, поява вірусів викликало до життя цілу індустрію програм-антивірусів, а для захисту інформації на локальних комп'ютерах як від несанкціонованого доступу ззовні, так і від спроб самостійного передачі будь-якої інформації з комп'ютера в Мережу, а також для захисту мережевих портів від зовнішніх атак широко застосовуються програми, звані персональними брандмауерами (firewall). Персональні брандмауери фільтрують весь вхідний і вихідний трафік на основі встановлених або (і) визначених користувачем параметрів, тим самим забезпечуючи більш або менш надійний захист всієї системи не тільки під час перебування в Інтернеті, але і при роботі в локальній мережі.

 

ЩО НЕОБХІДНО РОБИТИ, ЩОБ ЗАБЕЗПЕЧИТИ СВОЄ ПЕРЕБУВАННЯ В МЕРЕЖІ?

 

1. Застосовуйте брандмауер (мережевий екран) при підключенні до Інтернет.

 

Брандмауер підключення до Інтернет може допомогти обмежити доступ до комп'ютера сторонніх осіб через Інтернет. Він може захистити від зловмисних атак хакерів, проникнення "черв'яків" і деяких типів вірусів, перш ніж вони призведуть до виникнення неполадок у вашому комп'ютері. Крім цього, брандмауери допомагають уникнути участі вашого комп'ютера в таких атаках на інші комп'ютери без вашого відома.
Брандмауер - це спеціальна програма або пристрій, який дозволяє блокувати спроби хакерів, вірусів і черв'яків отримати доступ до вашого комп'ютера через Інтернет.

• При використанні комп'ютера вдома, самий перший крок, який слід зробити для її захисту,

- включити брандмауер.

• Операційні системи Windows 7, Windows Vista і Windows XP SP2 і вище містять вбудований

брандмауер, який включений за замовчуванням.
• Якщо у вас вдома до Інтернету підключено кілька комп'ютерів, чи вони з'єднані в мережу,

важливо захистити кожен з них. Для захисту мережі слід використовувати апаратний брандмауер

(наприклад, маршрутизатор), однак, щоб запобігти поширення вірусу в самій мережі у разі

зараження одного з комп'ютерів, на кожному з них необхідно включити програмний брандмауер.
• Якщо ваш комп'ютер підключений до корпоративної, шкільної або мережі іншого організації,

дотримуйтесь політиці, встановленої адміністратора даної мережі.

Параметри брандмауера Windows

 

Брандмауер допоможе запобігти проникненню хакерів або шкідливого програмного забезпечення (такого як хробаки) у ваш комп'ютер через мережу або Інтернет. Брандмауер також допомагає запобігти надсиланню шкідливих програм на інші комп'ютери.
В брандмауері Windows можна налаштувати параметри для кожного типу мережного розташування. Ці параметри можна знайти, виконавши наступні дії.

1. Відкрийте компонент «Брандмауер Windows». Для цього натисніть кнопку Пуск і виберіть пункт Панель керування. У полі пошуку введіть брандмауер і потім клацніть Брандмауер Windows.
2. У лівій області виберіть Увімкнення та вимкнення брандмауера Windows. Якщо відобразиться запит на введення пароля адміністратора або підтвердження, введіть пароль або надайте підтвердження.

Діалогове вікно «Настройка параметрів»

Включення брандмауера Windows


Цей параметр увімкнуто за промовчанням. Якщо брандмауер Windows

включений, то встановлення зв'язку більшості програм блокується.

Якщо потрібно дозволити програмі встановлювати зв'язок через

брандмауер, можна додати її до списку дозволених програм. Зокрема,

не можна відправити фотографії через програму передачі миттєвих

повідомлень, поки що ця програма не буде додана до списку

дозволених програм. Відомості про додавання програми в список

див. у розділі Дозвіл програмі встановлювати зв'язок через

брандмауер Windows.

Блокування всіх вхідних підключень, включаючи підключення,

зазначені в списку дозволених програм.

Цей параметр блокує всі небажані спроби підключення до комп'ютера.

Цей параметр служить для максимального захисту комп'ютера,

наприклад, при підключенні до загальнодоступної мережі в готелі або

аеропорту, або в періоди поширення через Інтернет особливо

небезпечних вірусів-хробаків. При використанні цього параметра ви

не будете повідомлені про блокування програм, брандмауер Windows, і всі програми зі списку дозволених програм будуть проігноровані.
При блокуванні всіх вхідних підключень можна переглядати більшість веб-сторінок, відправляти і приймати електронну пошту, а також відправляти і приймати миттєві повідомлення.

Повідомляти, коли брандмауер Windows блокує нову програму

Якщо встановити цей прапорець, брандмауер Windows повідомляє блокування нової програми і надає можливість скасувати блокування.


Відключити брандмауер Windows (не рекомендується)


Уникайте використання цього параметра до тих пір, поки не запустіть на своєму комп'ютері інший брандмауер. Вимкнення брандмауера Windows може призвести до того, що комп'ютер і мережа, якщо вона є) більш уразливим для атак з боку хакерів і шкідливих програм.

2. Регулярно оновлюйте програмне забезпечення на вашому комп'ютері.

 

Виробники програмного забезпечення постійно працюють над поліпшенням своїх програмних продуктів, випускають нові версії і "заплатки" (patches) до ранніх версіях своїх програм. Якщо на Вашому комп'ютері встановлена операційна система Windows, рекомендуємо вам періодично оновлювати її, встановлюючи свіжі "заплатки" ("патчі"). Починаючи з версії Windows 98, система має вбудовані засоби автоматичного оновлення Windows Update. Дотримуйтесь інструкцій на екрані. Веб-сайт Windows Update проведе перегляд вашого комп'ютера і дасть попередній список критично важливих оновлень.

Якщо Ви використовуєте Windows 95, рекомендується встановити оновлені версії таких компонентів, як Winsock і Dial-Up Networking (Віддалений доступ до мережі). Отримати їх можна на сервері Microsoft.

Що таке Центр оновлення Windows?

Існує зручний і безкоштовний спосіб забезпечити безпечну і стабільну роботу вашого комп'ютера Windows update. Вам потрібно лише включити його, щоб свіжі оновлення для системи безпеки та інших важливих компонентів Microsoft автоматично встановлювалися на комп'ютері.
Налаштувати Центр оновлення Windows. Якщо функція автоматичного оновлення включена, на панелі управління відкриється Центр оновлення Windows з відомостями про стан оновлення. Якщо ви ще не включили цю службу, надані інструкції допоможуть виконати цю процедуру. Після цього всі новітні поліпшення безпеки і продуктивності будуть встановлюватися на комп'ютері швидко і ефективно.

Увімкнення або вимкнення автоматичного оновлення

Важливі оновлення забезпечують суттєві переваги, наприклад, підвищення безпеки і надійності. Можна також настроїти Windows на автоматичну установку рекомендованих оновлень, які дозволяють усувати менш суттєві проблеми і підвищити ефективність роботи з комп'ютером. Необов'язкові оновлення та оновлення Microsoft не завантажуються і не встановлюються автоматично.

1. Відкрийте службу Windows update. Для цього натисніть кнопку Пуск. У полі пошуку введіть оновлення, а потім у списку результатів виберіть пункт Центр оновлення Windows
2. В області ліворуч виберіть посилання Змінити параметри.
3. Виберіть потрібний параметр у групі Важливі оновлення.
4. У групі Рекомендовані оновлення встановіть прапорець Отримувати рекомендовані оновлення таким же чином, як і важливі оновлення та натисніть кнопку ОК. Якщо відобразиться запит на введення пароля адміністратора або підтвердження, введіть пароль або надайте підтвердження.

Якщо ви хочете дозволити установку оновлень всім користувачам, установіть прапорець Дозволити всім користувачам встановлювати оновлення на цей комп'ютер. Це відноситься тільки до встановлення оновлень і програмного забезпечення вручну; автоматичне оновлення виконується незалежно від користувача.

 

3. Використовуйте новітні антивірусні програми.

Антивірусні програми сприяють захисту комп'ютера від більшості вірусів, черв'яків, троянських програм та іншого шкідливого програмного коду. На багатьох нових комп'ютерах вже встановлені антивірусні програми. Разом з тим для підтримки рівня антивірусних програм необхідна підписка на них. Застарілі антивірусні програми неефективні. Антивірусні бази таких програм необхідно регулярно оновлювати, щоб забезпечити захист від знову з'являються вірусів та інших загроз. Якщо ви не отримуєте оновлення по підписці, ваш комп'ютер може стати уразливим для атак зловмисно створених програм. Результатом дії таких програм може бути значне збільшення трафіку, зменшення продуктивності комп'ютера, погіршення якості роботи Інтернет тощо

Мало просто встановити антивірусну програму, необхідно правильно налаштувати її: необхідно включити перевірку на віруси програм "в реальному часі"; система повинна проводити заплановані сканування жорсткого диска; система повинна бути налаштована на сканування повідомлень електронної пошти.

Слід обов'язково включати антивірусні програми перед використанням електронної пошти або Інтернету. Віруси зазвичай поширюються по електронній пошті і через завантажувані файли.
У категорію «Антивіруси» входять безкоштовні програми, створені для захисту і очищення ПК від різних шкідливих програм (вірусів, троянів, руткітів ...), а також для запобігання інфікування комп'ютера таким програмним забезпеченням.

Увага:

Використання більше одного антивіруса для захисту в режимі реального часу може викликати конфлікт програмного забезпечення.

 

Добірка безкоштовних антивірусних програм

 

  • Outpost Security Suite Free- безкоштовний пакет для комплексного захисту комп'ютера від загроз ззовні.

  • avast! Free Antivirus - повноцінний антивірус для використання на домашньому ПК.

  • Dr.Web CureIt! - безкоштовний антивірус для сканування, виявлення і видалення шкідливих об'єктів на комп'ютерах з ОС Windows.

  • AVG AntiVirus Free - популярний, простий у використанні, безкоштовний антивірус з низькими системними вимогами.

  • Avira Free Antivirus - антивірус, що пропонує ефективний захист проти вірусів.

  • Microsoft Security Essentials - програма для захисту від вірусів, шпигунських програм, руткітів і троянів.

  • Ad-Aware Free Antivirus+ - популярна багатофункціональна безкоштовна антишпигунська і антивірусна програма.

  • Comodo Internet Security - пакет для комплексного захисту комп'ютера від інтернет-загроз.

  • Kaspersky Virus Removal Tool - утиліта для сканування і видалення вірусів з вашого комп'ютера.

  • 360 Total Security - потужна антивірусна програма з додатковими можливостями по оптимізації і очищення комп'ютера.

  • AVZ Antiviral Toolkit - програма для видалення шпигунських і рекламних модулів, черв'яків, троянів, діалерів.

  • Panda Free Antivirus - перший безкоштовний антивірус, робота якого заснована на принципі «хмарного» захисту.

  • ZoneAlarm Free Antivirus + Firewall - безкоштовний пакет для захисту користувачів Інтернету і локальної мережі від різноманітних загроз.

  • Zillya! Antivirus Free - антивірус, що гарантує ефективний захист від всіх типів шкідливих програм.

  • Emsisoft Anti-Malware - програма для виявлення і знищення шкідливого програмного забезпечення.

  • Comodo Antivirus - ефективний антивірус, який виявляє і видаляє шкідливі програми і віруси.

  • USB Disk Security - утиліта для виявлення і видалення шкідливих програм, які намагаються заразити комп'ютер через флешку.

  • Kaspersky Rescue Disk - антивірусний завантажувальний диск, який лікує заражені комп'ютери від вірусів та інших загроз.

  • PC Tools AntiVirus Free - безкоштовний інструмент захисту комп'ютера від шкідливого програмного забезпечення.

  • PC Tools ThreatFire - утиліта, обнаруживающая шкідливі програми на основі аналізу їх поведінки.

  • BitDefender Free Edition - антивірусний сканер, що працює тільки при необхідності перевірити той чи інший файл.

 

4. Встановіть на бездротовому маршрутизаторі захист за допомогою пароля.

Маршрутизатор (Router) - являє собою спеціалізоване мережевий пристрій з адміністративною панеллю управління. Він виконує роль мережевого комп'ютера, в основні обов'язки якого входить маршрутизація трафіку мережі. Маршрутизатор (роутер) отримує пакет даних з адресою одержувача та визначає по спеціальній таблиці шлях для передачі отриманої інформації. Якщо для адресата в таблиці немає маршруту, то в цьому випадку пакет з даними виключається.

Як налаштувати бездротової маршрутизатор?

Якщо коротко, то основне призначення Wi-Fi роутера - це поділ широкосмугового з'єднання з інтернетом між підключеними до нього клієнтами (планшет, ноутбук, Smart TV...).


Насамперед знайдіть відповідне місце для свого мережевого пристрою, щоб Wi-Fi сигнал не був слабким. Якщо після створення бездротового підключення до мережі буде спостерігатися слабкий сигнал, то проведіть діагностику і знайдіть вільний канал для роутера з безкоштовною програмою InSSIDer.


Потрібно підключити маршрутизатор до комп'ютера і увійти в його налаштування. Для первісної налаштування краще поєднати Wi-Fi роутер з комп'ютером за допомогою патч-корду, навіть якщо ви плануєте використовувати його як точку доступу.


Також можете провести налаштування мережевого пристрою і по бездротовому з'єднанню, через планшет або ноутбук. Рекомендую перед налаштуванням зробити повний скидання до заводських установок. Можливо його вже до нас хтось налаштовував, а чужі установки ні до чого.


У комплекті з маршрутизатором додається диск з програмою з налаштування маршрутизатора. Слідуючи інструкціям налаштуйте свій Wi-Fi роутер.

5. Контроль за особистою інформацією

Соціальні мережі, такі як Однокласники, Вконтакте, MySpace, Facebook, Twitter і багато інші дозволяють людям спілкуватися один з одним і обмінюватися різними даними, наприклад, фотографіями, відео і повідомленнями. У міру зростання популярності таких сайтів зростають і ризики, пов'язані з їх використанням. Хакери, спамери, розробники вірусів, викрадачі особистих даних та інші шахраї не дрімають. Ці поради допоможуть вам захистити ваші персональні дані при роботі з соціальними мережами.
Намагайтеся якомога менше розповідати про себе. Особливо це стосується соціальних мереж. Скрізь, де ви зареєстровані, змініть свої налаштування конфіденційності. Ваш профіль повинен бути видний тільки вашим друзям. Це стосується і публікації статусів, і повідомлень в стрічці, на стіні і т. д.
Дружите з тими, кого знаєте. Зовсім не обов'язково робити свої фотографії загальнодоступними, особливо якщо вони зроблені з вікна вашого будинку. Багато людей настільки охоче люблять ділитися особистою інформацією, що навіть в статусах вказують точні дати своїх відпусток. Питається, навіщо? Залишилося тільки дописати: «А ключ від квартири під килимком...».
Який головний девіз Facebook і всіх соціальних мереж в принципі? «Неважливо, що ми хочемо дізнатися від вас, головне, що ви самі хочете розповісти про себе».
Головна небезпека соціальних мереж полягає в невимушеній публікації різної інформації про себе. Зверніть увагу на кількість інформаційних полів, зовсім не обов'язкових для заповнення: де ви працюєте, куди ходите, де відпочиваєте. Ви самі уявляєте, наскільки полегшуєте завдання зловмисникам? Їм і зламувати нічого не доведеться!

Слід змінити налаштування видимості вже опублікованих повідомлень. Наприклад, на Facebook для цього є спеціальний пункт, який дозволяє зробити всі опубліковані повідомлення доступними тільки для друзів. Більш детально про правила безпеки:

Правила безпеки при використанні соціальних мереж:

• Проявляйте обережність при переході за посиланнями, які ви отримуєте в повідомлення від інших користувачів чи друзів. Не слід бездумно відкривати всі посилання поспіль - спочатку необхідно переконатися в тому, що надіслана вам посилання веде на безпечний чи знайомий вам ресурс.


• Контролюйте інформацію про себе, яку ви розміщуєте. Зазвичай зловмисники зламують облікові записи на сайтах наступним чином: вони натискають на посилання "Забули пароль?" на сторінці входу в обліковий запис. При цьому для відновлення або встановлення нового пароля, система може пропонувати відповісти на запитання. Це може бути дата вашого народження, рідне місто, дівоче прізвище матері і т. п. Відповіді на подібні питання можна легко знайти у відомостях, які ви опублікували на своїй сторінці в якійсь популярній соціальній мережі. Тому при встановленні секретних питань необхідно придумувати їх самостійно (якщо сайт, на якому ви реєструвались, це дозволяє) або намагайтеся не використовувати відомості, які легко знайти в мережі.


• Не думайте, що повідомлення, яке ви отримали, було відправлено тим, кого ви знаєте, тільки тому, що так написано. Пам'ятайте, що хакери можуть зламувати облікові записи та надсилати електронні повідомлення, які будуть виглядати так, як ніби вони були відправлені вашими друзями. Якщо у вас виникла така підозра, буде краще зв'язатися з відправником альтернативним способом, наприклад, по телефону, щоб переконатися в тому, що саме цей чоловік відправив вам повідомлення. Точно також необхідно ставитися і до запрошення зареєструватися в тій чи іншій соціальній мережі.


• Щоб не розкрити адреси електронної пошти своїх друзів, не дозволяйте соціальних мереж сканувати адресну книгу вашого ящика електронної пошти. При підключенні до нової соціальної мережі ви можете отримати пропозицію ввести адресу електронної пошти та пароль, щоб дізнатися, чи є в цій мережі користувачі, з якими ви вже підтримуєте стосунки за допомогою електронного листування. Використовуючи ці дані, сайт може розсилати електронні повідомлення (наприклад, запрошення приєднатися до цієї мережі від вашого особи) всім користувачам з вашого списку контактів. Соціальні мережі повинні вказувати те, що ці адреси електронної пошти будуть використані для цієї даної, але часто не роблять цього.

• Вводите адресу соціальної мережі безпосередньо в адресному рядку браузера або використовуйте закладки. Натиснувши на посилання, яку ви отримали в електронному повідомленні або знайшли на якомусь сайті, ви можете потрапити на підроблений сайт, де залишені вами особисті відомості будуть вкрадені шахраями.


• Не додавайте у друзі в соціальних мережах всіх підряд. Шахраї можуть створювати фальшиві профілі, щоб отримати від вас інформацію, яка доступна тільки вашим друзям.


• Не реєструйтеся в усіх соціальних мережах без розбору. Оцініть сайт, який ви плануєте використовувати, і переконайтеся, що ви правильно розумієте його політику конфіденційності. Дізнайтеся, чи є на сайті контроль контенту, що публікується користувачами. До сайтів, на яких ви залишаєте свої персональні дані, необхідно ставитися з тією ж серйозністю, якої вимагають сайти, де ви робите якісь покупки за допомогою кредитної карти.


• Враховуйте той факт, що всі дані, опубліковані вами в соціальній мережі, можуть бути кимось збережені. На більшості сервісів ви можете в будь-який момент видалити свій обліковий запис, але, незважаючи на це, не забувайте, що практично будь-який користувач може роздрукувати або зберегти на своєму комп'ютері фотографії, відео, контакти і інші залишені вами інформацію

• Проявляйте обережність при установці додатків або додатків для соціальних мереж. Багато соціальні мережі дозволяють завантажувати сторонні додатки, які розширюють можливості особистої сторінки. Досить часто такі програми використовуються для крадіжки особистих даних, тому до їх використання необхідно ставитися також серйозно, як і до установки на комп'ютер програм, які ви можете знайти в Інтернеті.


• Намагайтеся не відвідувати соціальні мережі з робочого місця. Будь-яка соціальна мережа може стати середовищем для розповсюдження вірусів і інших шкідливих або шпигунських програм, що може призвести не тільки до зараження вашого комп'ютера і всієї корпоративної мережі, але і до втрати даних, що становлять комерційну таємницю вашої компанії.

6. Надійний пароль

 

Придумуйте складні паролі, що складаються не тільки з букв і цифр, але і з символів. Добре, якщо ваш пароль містить такі літери як «Х» та «Ъ»: вони погано розпізнаються системою і рідко використовуються при перебиранні паролів.
Не використовуйте один пароль на всі облікові записи, краще використовуйте варіацію пароля. Придумавши і запам'ятавши один складний пароль, наприклад, YufG_453@, використовуйте його для реєстрації і на інших сервісах.
Досить додати в кінець пароля перші 2 літери від назви сайту. Наприклад, YufG453_@vk - для ВКонтакте YufG4_53@fa - для Facebook.
Намагайтеся не переходити за посиланнями з особистих повідомлень. Скопіюйте надіслану посилання і відкрийте її в новій вкладці. Високий відсоток крадіжки особистої інформації припадає на так звані програми та ігри соц. мереж. Будьте пильніше, особливо якщо додаток просить повний доступ до вашої сторінки.
Скрізь, де це можливо, намагайтеся не вказувати реальні дані, і не потрібно заповнювати поля, не є обов'язковими для реєстрації.

 

7. Електронна пошта - ключ до безпеки

 

Це дуже важливий пункт у боротьбі за вашу безпеку. Більше того, саме зламаний поштова скринька - це ключ до несанкціонованого доступу до різних веб-сайтів від вашого імені. Будьте дуже обережні з вашим паролем!
Якщо ваш поштовий ящик буде зламаний, зловмисник в лічені секунди змінить пароль до всіх ваших сервісів, де даний адреса використовувався для реєстрації. Пам'ятайте про важливість складного пароля і намагайтеся якомога частіше міняти пароль. Не дозволяйте браузеру зберігати ваш пароль від пошти!

 

Коли мова йде про секретному питанні для відновлення пароля, будьте оригінальні. Якщо вас просять дати відповідь на питання «Назва вулиці, на якій Ви росли», вкажіть, наприклад, відповідь на інше питання, скажімо, на «Дівоче прізвище вашої матері», головне - не забудьте самі, а краще придумайте запитання самостійно. Питання вийшов смішним і цікавим? От і добре, тільки знати про це більше нікому не потрібно!
Пам'ятайте, що будь поштову скриньку, розташований в зоні UA (rambler.ru, mail.ru, yandex.ru), недостатньо надійний! Як варіант, скористайтесь електронною поштою від Google.com (Gmail) з налаштуванням двоетапної аутентифікації.

Іноді ситуація вимагає вказати поштову скриньку сервісу або людині, якій ви не дуже довіряєте, в таких випадках можна скористатися сервісом несправжніх електронних листів.
Приклад такого сервісу: Mailiпator (www.mailinator.com).

Введіть будь логін (moyalevayapochta) в поле Check your Inbox, і ящик готовий. Пароль не потрібен. Правда, на такий ящик може зайти будь-хто. За заявою розробників, всі листи безслідно видаляються через дві години.

 

8. Захист вашого браузера

Більшість сучасних браузерів вже містить основні засоби захисту. Найбільш простий і зручний спосіб безпечної навігації - режим приватного перегляду (Mozilla Firefox), режим «Інкогніто» (Google Chrome), приватні вкладки і вікна (Opera).


У цих режимах не зберігаються відомості про відвідані сайти, файли Cookie, паролі та інші дані, за якими можна було б відновити історію роботи в Інтернеті.


Активувати приватний перегляд у Mozilla Firefox: Ctrl + Shift + P.
А ось створені закладки і завантажувані файли в режимі inprivate зберігаються.

Активувати режим «Інкогніто» в Chrome.

 

У браузері Opera аналогічний режим можна використовувати двома способами. Перший - приватні вкладки. У цьому режимі ви можете відкривати приватні вкладки по одній і паралельно використовувати вкладки в режимі перегляду. Другий - приватне вікно, де вже будь-які вкладки будуть відкриватися в безпечному режимі.

 

Замітати сліди подібним чином можна і вручну. Для цього в браузері є відповідний пункт.


У Mozilla Firefox: Журнал → Стерти недавню історію або Ctrl + Shift + Delete.
У Google Chrome: Історія → Очистити історію.
В Opera → Налаштування → Видалити особисті дані → Детальна настройка.

Але найнадійніший спосіб - це використання portable-версії браузера з вашими даними на USB-накопичувачі. Правда, потрібно подбати і про безпеку вашого USB-накопичувача. Це можна зробити з допомогою програми TrueCrypt, створивши зашифрований контейнер.

 

9. Чим небезпечні файли Cookie і чому за ними треба стежити.

В далеких 1990-х, коли ще панував браузер Netscape Navigator, пращур сучасного Firefox, з'явилася підтримка файлів Cookie («печеньки»). Ці так звані «печеньки» були придумані з метою збору інформації про відвідувачів та їх поведінці в мережі. Примітно, що зберігати Cookie-файли було вирішено не на серверах компанії, а дисках відвідувачів.
Як це працює? Сайт, на який ви прийшли, щоб прочитати ранкову пошту, присвоює вам код (наприклад, 5yfjg847gkfdk8y5hfkdh74rguiw). Цей код в якості текстового файлу висилається і зберігається (!) на вашому комп'ютері і починає, як і ви, читати вашу дорогоцінну пошту, яку ми сховали під сімома замками надійним паролем. Будьте впевнені, «печенька» обов'язково запише всю вашу цікаву листування: куди вас звали в кіно, в який ресторан, якої марки ви купили телефон, на якому літаку літали, а потім обрушить на вас потік відповідної реклами.
Але основна небезпека в тому, що цей код з легкістю можна перехопити і використовувати в своїх корисливих цілях. Мало того, у «печеньок» є друзі, так звані знаки (биконы), вони себе не висилають, вони просто знаходяться на відкритому вами сайті в якості картинки або битого пікселя, вони запам'ятовують всі введені з клавіатури дані, розпізнають, в якому місці сторінки курсор мишки, і роблять багато інших «приємних» неприємностей.
Для того, щоб знати, які сайти запитують Cookie-файли потрібно активувати відповідну функцію в браузері і при необхідності їх заблокувати. Головне - не перестаратися. Пам'ятайте, що сервіси, де потрібен вхід під своїм обліковим записом (ті ж соц.мережі), використовують Cookie-файли, в іншому випадку нам би довелося вводити логін і пароль знову і знову, переходячи від однієї сторінки цього сайту до іншого.
Слід зазначити, що цілий ряд сайтів використовують Cookie з необмеженим терміном життя, то є ваші особисті дані можуть зберігатися на них роками, тому Cookie-файли іноді слід видаляти.
Параметри → Показати додаткові параметри (внизу) → Особисті дані → Налаштування вмісту.

 

В Opera → Налаштування → налаштування → Розширені → Cookies.

 

У браузері Mozilla Firefox → Налаштування → Приватність.

 

Замітати сліди можна і з допомогою програм CCleaneг. Вона позбавить систему від зайвого сміття: Cookies, історії відвідин сайтів, тимчасових файлів, ActiveX-елементів. Намагайтеся використовувати програму якщо не щодня, то як можна частіше.
Будьте уважні при установці програм і більш ретельно вивчайте користувальницькі угоди. Якщо програма зобов'язується від вашого імені користуватися Інтернетом, телефоном або дізнаватися, де ви знаходитесь, будьте гранично уважні.
Для більшої анонімності можна приховати свій ІР-адреса. Робиться це за допомогою спеціальних програм, так званих анонімайзерів. При здійсненні запиту програма передає дані провайдера через спеціальне зашифроване з'єднання. Після цього всі ваші дані відправляються на сервер анонімайзера, де проходять розшифровку, а потім маскуються.
Одна з таких програм - анонімайзер CyberGhost VPN (cyberghostvpn.com). Сервера програми, що забезпечують підстановку ІР-адрес, розташовані в Німеччині, а це означає, що проблем з захистом не виникне.

 

10. «Яндекс DNS»

 

Цей альтернативний метод захисту покликаний захистити вас від всіляких інтернет-загроз, тобто заражених і фішингових ресурсів, крім цього, при вашому бажанні, можна залакувати доступ до будь-якого адалт контенту (сайтів для дорослих).
DNS - це якась подоба адресної книги інтернету, де вказано цифровий адресу будь-якого сайту. Наприклад, сайт yandex.ru «живе» за адресою 213.180.204.11.
Кожен раз, коли ви заходите на веб-сторінку, браузер шукає її адресу в системі DNS. Чим швидше працює найближчий до вас DNS-сервер, тим швидше відкриється сайт.

Як працює Яндекс DNS

Швидкість


У Яндекса - понад 80 DNS-серверів, розташованих в різних містах і країнах. Запити кожного користувача обробляє найближчий до нього сервер, тому з Яндекс DNS в «Базовому» режимі сайти відкриваються швидше.


Захист від небезпечних сайтів


Деякі сайти в інтернеті містять шкідливий код, здатний заразити комп'ютер. Іноді вірус можна підхопити і на перевіреному сайті. Інші сторінки створені зловмисниками, щоб красти паролі і дані або витягати гроші з телефонних рахунків. При спробі відкрити такий сайт Яндекс DNS в «Безпечному» і «Сімейному» режимі зупинить завантаження даних і покаже користувачеві попередження. В Яндекс DNS використовується власний антивірус, який працює на алгоритмах Яндекса і сигнатурной технології Sophos.

Захист від «дорослих» матеріалів


Багато користувачів хочуть захистити себе або своїх дітей від сайтів для дорослих. Алгоритми сімейного пошуку Яндекса вміють виявляти еротику і порно. При відкритті порно сайту на комп'ютері або в мережі з Яндекс DNS в «Сімейному» режимі користувач побачить тільки заглушку.


Захист від ботів


Сьогодні зловмисники створюють цілі мережі з чужих комп'ютерів, щоб з їх допомогою атакувати сервера, зламувати вкрадені паролі, розсилати спам. Користувач зазвичай і не підозрює, що його комп'ютер складається в такій мережі - програма-бот ніяк не проявляє себе. Для отримання інструкцій боти підключаються до спеціальним керуючим серверів. Яндекс DNS в «Безпечному» і «Сімейному» режимах блокує спроби з'єднання з такими серверами - навіть якщо комп'ютер заражений, зловмисники не зможуть керувати ним. Дані про діючих мережах ботів і керуючих серверах надає система Virus Tracker.

Як налаштувати Яндекс DNS на Windows 7

1. Відкрийте меню Пуск і виберіть пункт Панель керування.

2. Відкрийте Перегляд стану мережі та завдань

3. У розділі Перегляд активних мереж натисніть посилання напроти пункту Підключення.

4. Відкрийте меню Властивості

5. Виберіть пункт Протокол Інтернету версії 4 (TCP/IPv4) і натисніть на кнопку Властивості.

6. Виберіть пункт Використовувати такі адреси DNS-серверів.

7. Введіть адресу вибраного вами режиму Яндекс.DNS поля Бажаний DNS-сервер і Альтернативний DNS-сервер і збережіть зміни.

Адреси Яндекс.DNS:

 

Базовий
77.88.8.1
77.88.8.8

Безпечний
77.88.8.2
77.88.8.88

Сімейний
77.88.8.3
77.88.8.7

 

Детальніше читайте у документі:

 

bottom of page